Mistrovství světa v hokeji 2015 Ostrava ubytování

http://www.iihfworlds2015.com/cz/

Mistrovství světa v hokeji 2015 Ostrava ubytování

Systém turnaje

 

Šestnáct týmů je rozděleno do dvou základních skupin mistrovství světa.

Nejlepší čtyři týmy z každé skupiny se kvalifikují do čtvrtfinále, které bude sehráno křížovým systémem. Vítězové skupin se utkají s týmy ze druhé skupiny na čtvrté pozici. Týmy, které se umístí na druhém místě, pak vyzvou soupeře ze třetích pozic. 1A-4B, 2A-3B, 1B-4A, 2B-3A. Vítězové čtvrtfinále postupují do semifinále.

 

Semifinálové dvojice: Vítěz 1A-4B vs. Vítěz 2B-3A, Vítěz 1B-4A vs. Vítěz 2A-3B. Oba semifinálové zápasy se odehrají v pražské O2 Areně.

Vítězové semifinále postupují do finále, kde se utkají o zlaté medaile, poražení semifinalisté budou hrát o bronz.

Skupina o udržení

Dva nejhůře umístěné týmy v tabulce sestoupí do divize I skupiny A na mistrovství světa v roce 2016.

Postupujícími týmy na mistrovství světa v ledním hokeji 2016 budou dva nejlépe umístěné týmy na mistrovství světa v roce 2015 z divize I skupiny A.

Tříbodový systém

Body budou rozdělovány následujícím způsobem:

 • 3 body pro vítěze zápasu v základní hrací době
 • 1 bod pro oba týmy v případě nerozhodného stavu po základní hrací době
 • 1 bod navíc pro vítěze pětiminutového prodloužení, v případě nerozhodného stavu pak samostatných nájezdů
 • 0 bodů pro poraženého v základní hrací době

Systém prodloužení

V případě, že zápas skončí nerozhodně po základní hrací době, na řadu přichází pětiminutové prodloužení, které bude odehráno ihned po krátké tříminutové přestávce. Týmy si pro prodloužení vymění strany. Hra končí v případě, že pětiminutové prodloužení vyprší, nebo jeden z týmů dosáhne branky a stane se vítězem utkání. Jestliže ani jeden z týmů nedosáhne v prodloužení branky, na řadu přijdou samostatné nájezdy. Veškerá prodloužení jakýchkoli zápasů IIHF budou odehrána ve čtyřech hráčích na obou stranách a s jedním brankářem.

Systém prodloužení při zápasech v play-off:

 • V případě nerozhodného výsledku v základní hrací době ve čtvrtfinále, semifinále a zápasu o třetí místo, se odehraje desetiminutové prodloužení, a to po krátké tříminutové přestávce.
 • Týmy si pro prodloužení vymění strany.
 • Tým, který vstřelí během tohoto prodloužení branku, se stává vítězem utkání.
 • V zápase o zlaté medaile následuje dvacetiminutové prodloužení, před kterým proběhne patnáctiminutová přestávka s úpravou ledové plochy.
 • Týmy si v tomto případě mění strany.
 • Tým, který vstřelí během tohoto prodloužení branku, se stává vítězem utkání.
 • Jestliže během prodloužení ani jeden z týmů nedosáhne branky, na řadu přichází samostatné nájezdy, které určí vítěze utkání.

Systém samostatných nájezdů

Jestliže v prodloužení nepadne ani jedna branku, na řadu přichází samostatné nájezdy, a to s následujícími pravidly:

 • Samostatné nájezdy vykonají tři rozdílní střelci z každého týmu, a to dokud nepadne branka.
 • V případě, že je po uskutečnění tří nájezdů stav skóre stále vyrovnaný, budou samostatné nájezdy pokračovat po jednom pokusu na každé straně. Tie-breaku se může účastnit jakýkoli hráč, tedy i ten, který již nájezd uskutečnil.
 • Stejný hráč navíc může uskutečnit samostatný nájezd v tie-breaku i několikrát za sebou.
 • Pouze rozhodující branka bude počítána do konečného výsledku utkání.
 • Samostatné nájezdy budou prováděny na obou stranách ledu. Led projde před zahájením suchou úpravou.
 • Los určí začínající tým v samostatných nájezdech. Vítěz losu si může určit, zda začne on nebo jeho protivník.
 • Vyloučený hráč, jehož trest nevyprší před koncem prodloužení, se nemůže nájezdů účastnit. Musí rovněž zůstat na trestné lavici, případně v prostoru šaten.
 • Určený hráč musí nájezd uskutečnit. Nahrazen může být pouze v případě zranění nebo trestu.
 • Náhradník uskuteční svůj samostatný nájezd jako poslední v pořadí.
 • Brankář bude bránit branku, kterou mu určí rozhodčí. Brankáři z každého týmu se mohou střídat po každém provedeném nájezdu.
 • Hráči obou týmů pojedou samostatné nájezdy ve střídavém pořadí, a to do doby než padne rozhodující branka.

Postupový systém ze skupin

V případě, že v základní skupině získají dva týmy stejný počet bodů, na řadu přijde vzájemný zápas. Do další fáze turnaje postupuje tým, který ve vzájemném utkání zvítězil.

Vzhledem k tomu, že tříbodový systém nedovoluje, aby utkání skončilo nerozhodně, je pro situaci, ve které budou mít tři týmy stejný počet bodů, použitelný následující postup.

Jestliže tři nebo více týmů dosáhne stejného počtu bodů, bude se postupovat podle následujícího postupu, při kterém se vytvoří „miniskupina“ z těchto týmů. Tento postup se opakuje, dokud zůstanou dva nebo žádný tým ve stejné pozici. Pokud zbývají dva týmy se stejným počtem bodů, rozhoduje vzájemný zápas.

Krok 1: V „miniskupině“ tvořené týmy se stejným počtem bodů se berou v úvahu jen body získané ze zápasů mezi těmito týmy. Týmy jsou poté seřazeny podle takto získaných bodů.

Krok 2: Pokud by i poté zůstaly tři týmy se stejným počtem bodů, rozhoduje lepší poměr vstřelených a obdržených branek v zápasech mezi těmito týmy.

Krok 3: Pokud by i poté zůstaly tři týmy se stejným počtem bodů a stejným gólovým rozdílem, rozhoduje vyšší počet vstřelených branek.

Krok 4: Pokud by i poté zůstaly tři nebo více týmů se stejným počtem bodů, stejným gólovým rozdílem a stejným počtem vstřelených branek, přidá se do „miniksupiny“ nejbližší následující tým v pořadí. V tomto případě postupuje tým s nejlepším výsledkem (1. body, 2. gólový rozdíl, 3. počet vstřelených branek) vůči tomuto družstvu.

Krok 5: Pokud budou týmy stále vyrovnány, počítají se vzájemné zápasy týmů v „miniskupině“ a zápasy s dalším nejlépe umístěným týmem mimo skupinu.

Krok 6: Pokud by týmy zůstaly i poté vyrovnány, vezme se v potaz jejich výchozí pozice do turnaje (pořadí IIHF) a podle toho budou určeny postupující týmy.

Poznámka: Pokud by se takto postupovalo v rozehraném turnaji, aplikují se tyto kroky: 1. nižší počet odehraných zápasů, 2. gólový rozdíl, 3. vstřelené góly, 4. pozice před šampionátem.

Konečné pořadí

Finálový zápas a zápas o bronzové medaile určí konečné pořadí prvních čtyř týmů na šampionátu. Týmy vyřazené v základních skupinách a poražení čtvrtfinále budou hodnoceni na základě předchozích výsledků.

Konečné pořadí na turnaji se určuje v souladu s těmito podmínkami:
1. Vyšší postavení ve skupině,
2. Vyšší počet bodů ve skupině,
3. Lepší gólový rozdíl,
4. Vyšší počet vstřelených branek,
5. Výše nasazený

Světový žebříček IIHF bude určen po skončení šampionátu.

Více podrobností ke světovému žebříčku IIHF naleznete ZDE.